Okul

Çanakkale Zaferi Nasıl Kazanıldı

28 Temmuz 1914’de başlayan 1.Dünya Savaşı’na bir süre sonra Almanya müttefiklerinin yanına Osmanlı Devleti de dahil olmuştur. Bu gelişme üzerine İngiltere ve Fransa Osmanlı Devleti’ni savaş dışı bırakmak ve müttefikleri olan Rusya’ya ekonomik ve askeri açıdan yardım etmek amacıyla büyük bir donanma ile Çanakkale önlerine gelir.

1.Dünya Savaşı’ da Osmanlı Devleti Almanya müttefiklerinin yanında yer almıştır. Bunun üzerine Osmanlı Devleti’ni savaş dışı bırakmak isteyen İngiltere ve Fransa müttefikleri olan Rusya’ya askeri ve ekonomik ve açıdan yardım etmek amacıyla büyük bir donanma ile Çanakkale önlerine gelen İtilaf devletleri bir gecede Çanakkale boğazına Nusret Mayın gemisi tarafından döşenmiş mayınlara çarparak büyük yaralar almış ve ordumuzun boğazın her iki tarafına yerleştirdiği topların büyük direnişleriyle karşılaşan itilaf donanması 18 Mart 1915 de geri çekilmek zorunda kalmıştır.

İtilaf Devletleri savaş gemileri ile Çanakkale boğazını aşamayacaklarını anlamaları üzerine Gelibolu yarım adasını ele geçirmek için karadan bir saldırı düzenleyerek kıyıları ele geçirirler Türk ordusu geri çekilmek zorunda kalır.

Bu arada Anafartalar grup komutanlığına atanan Mustafa Kemal, düşman birliklerinin bir sonraki hamlesini düşünerek ona göre plan yapar. Bu nedenle buradaki mevzilerin güçlendirilmesi için çalışmalar başlatır. Anafartalar Savaşı’nda Mustafa Kemal’in göğsüne isabet eden mermi büyük bir şans eseri cebindeki saate çarptığı için Mustafa Kemal’e bir şey olmaz. 1915 tarihinde gelen düşman ordusu 1916 kışında büyük umutlarla geldiği Çanakkale’den bozguna uğrayarak gider. Bağımsızlığımızı savunarak topraklarımızı korumak için yapılan bu savaşta 250 binin üzerinde Türk askeri şehit düşmüş, çeşitli ülkelerden de bir çok asker hayatlarını kaybetmiştir. Düşman kayıpları ise bu rakamın üstündedir.

Türk milleti aylarca süren savaşta bir taraftan yoklukla mücadele eder, azığını paylaşan, son lokmasını dahi yaralı arkadaşlarına vererek hayatta kalmasını sağlamaya çalışan askerimizin bu kadar zor şartlarda, Çanakkale’nin geçilemeyeceğini gösterdiği bir destandır Çanakkale Zaferi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu