Okul

Canlıların Ortak Özellikleri Nelerdir

Canlıların ortak özellikleri sıralı olarak listelenmiştir. Her canlının benzer özellikleri var bunlara ortak özellikler denir.

Yaşayan bütün canlıların birbirlerine benzer ortak özellikleri bulunmaktadır. İki sınıfta incelenir hayvan ve bitkiler olarak ayrılırlar. Canlıların temel ortak özellikleri onları canlı yapan özelliktir. Bütün canlılarda bulunan özellikler ise eşit olup gösterilmesi şöyle;

Hücre Yapısı
Canlıların oluşumunu sağlayan hücrelerdir. Her hücre bir organizmanın içinde yer alır. Hücrelerin oluşması canlıların soyunun devam ettirilmesinde önemli rol üstlenir. Hücresi olmayan varlıklar cansız varlıklar sınıfına dahil olur.

Beslenme
Bütün canlılar yaşamlarının devamını sağlayabilmek için beslenmeye ihtiyaç duyarlar. İnsanlar ve hayvanlar dışarıdan beslenirler. Bitkiler ise toprak aldıkları mineraller ile kendi besinlerini kendileri yaparlar.

Hareket
Canlılarda hareketlilik sağlar hayvanlar kendi isteklerine göre hareketlilik sağlarken bitkiler ise güneşin rüzgarın etkisi ile birlikte hareket ederler.

Büyüme
Bütün canlılar beslenmesi sonucunda gelişir ve büyürler. Organizmaların çoğalması ile birlikte üreme sınıfına girerek çoğalmaya başlarlar.

Solunum
Canlılar gelişimi işçin solunuma ihtiyaç duyarak sağlarlar. Aldıkları besinleri oksijenli ve oksijensiz olarak yakarak onlardan faydalanırlar.

Boşaltım
Beslenmeden sonra ihtiyaçtan fazla olup işe yaramayan besinler sindirim sisteminden geçerek boşaltım yapılır.

Sentez
Hücrelerin oluşturduğu molekülleri organizmaların uygun büyüklüğe dönüşmesi olayıdır. Büyüme ve hücre gelişip çoğalması olarak görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu