Okul

Çeşitkenar Üçgenin Özellikleri

Çeşitkenar üçgenler, kenar uzunlukları birbirlerinden farklı boyutlarda olan üçgenlerdir. Çeşitkenar üçgenlere baktığımızda, birbirlerinden farklı olduklarını görürüz. Çeşitkenar üçgenleri, diğer üçgenlerden ayıran en önemli fark, hiçbir kenarının aynı uzunlukta olmamasıdır.

Üçgenleri kenarlarına göre, sınıflandırma yaptığımızda, çeşitkenar üçgen, karşımıza bir üçgen türü olarak çıkar. Aslında çeşitkenar üçgen özel bir üçgen türü olarak kabul edilmemektedir. Üçgenleri açı ölçülerine veya kenar uzunluklarına göre sınıflandırırız.

Bir üçgenin üç kenarının üçü de farklı uzunlukta bulunuyorsa, bu üçgen bir çeşitkenar üçgen olmaktadır. Çeşitkenar üçgende açı ölçüleri farklı olmasının sonucu olarak, kenar uzunlukları da farklı olmaktadır.

Kenarlarına Göre Üçgen Çeşitleri Nelerdir

Üçgenler sınıflandırılırken kenar uzunluklarına ve açılarına göre sınıflandırılmaktadırlar. Açı ölçülerine göre üçgenler, dar açı, geniş açı ve geniş açı olarak üç grupta incelenir. Kenarlarına göre ise, üçgenler üçe ayrılmaktadır.

Eşkenar Üçgenler

Üç kenar uzunluğunun da birbirine eşit olduğu üçgenlerdir. Piramiti andıran bir görünüme sahip olan eşkenar üçgenlerde tüm kenar uzunlukları aynıdır.

İkizkenar Üçgen

Üçgeni meydana getiren üç kenardan, iki tanesinin uzunluğu birbirine eşitse, bu tür üçgenlere ikizkenar üçgen adı verilmektedir.

Çeşitkenar Üçgen

Üçgenin tüm kenar uzunlukları birbirinden farklı uzunlukta ise, bu tür üçgenlere çeşitkenar üçgen denmektedir.

Çeşitkenar üçgenlerin özellikleri nelerdir?

  • Kenar uzunlukların hepsi birbirlerinden farklıdır.
  • İç ve dış açılarının toplamı farklı değerlerdedir.
  • Bütün açılarının ölçüleri birbirinden farklıdır.
  • Çeşitkenar üçgenlerde simetri ekseni bulunmaz.

Çeşitkenar üçgenin çevresinin uzunluğun hesaplanması

Ç = 5 cm + 4 cm + 3 cm = 12 cm olur.

Çeşitkenar üçgenler hayatımızda farklı hesaplamalar yapılmasında kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu