Okul

Çevre Kirliliği İle İlgili Bilgi

Çevre kirliliği dünya üzerindeki tüm canlıların yaşamını etkilemektedir. Belli bir düzeni olan ekosisteme zarar vererek yok olmasına neden olur. Doğanın dengesini koruyabilmesi için dış etkilerden korunması gerekmektedir. Çevre kirliliği hava, toprak, su kirliliğine de sebep olmaktadır.

Doğanın düzenini koruması için ihtiyacı olan hava, su, toprağın temiz şekilde olmasıdır. Çevremize sahip çıkarsak doğamızın zarar görmesinin de önüne geçebiliriz. Çevre kirliğinin doğurabileceği tehlikelerin haddi hesabı yoktur. Kendi hayatımızı bile etkileyen unsurlardandır.

Hava: Zararlı maddeler havaya karışır, soluğumuz havalar ciğerlerimize zarar vererek hastalanmamıza neden olur. Pis havayı solumak solunum yolları hastalıklarına neden olarak erkenden ölüm sebebidir.

Su: Çevredeki kirlilik yağmurlar ve dolaylı yollarla içme sularımıza, tarım alanında kullanılan sulara karışır. Yediğimiz yiyecekten tutun her şeye kadar zarar görmeye başlarız. Bilerekten çevredeki pisliğin karıştığı o suyu içmek zorunda kalmış olacağız.

Toprak: Atılan çöpler zaman içinde yağmurların etkisiyle toprağa karışmaktadır. Toprak kirlenerek zarar görmesi kaçınılmaz olur. Yetişen herşey sağlıklı olmadığı gibi artık zarar verir hale gelir. Tarımcılığa elverişli olmaz artık zararları ile yüzleşmek zorunda kalırız. Kendimizde olsun doğamızda olsun zararlar kaçınılmazdır.

Çevre kirliliği hayatımızı baştan sona etkilediğini görmekteyiz. Attığımız tek çöp parçası bile dönüp dolaşarak bizi bulduğunun farkında olarak bilinçlenmeliyiz. Temiz çevre ve doğa için bilinçlenin çevrenize sahip çıkın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu