Okul

Çevre Kirliliği İle İlgili Kompozisyon Yazıları

Çevre kirliliği ile ilgili kompozisyon
Çevre kirliliğine karşı insanlar duyarlı olması gerekir. Yaşadığımız çevreden en başta biz insanlar sorumlu olmaktayız. Bizler dışında canlıların sosyal yaşantıları olmadığı gibi sahip çıkması gerekenlerde bizleriz. Temiz çevre sağlanması ile sağlıklı, hijyenik şekilde huzurla yaşayabiliriz. Yaşayan canlılar arasında en gelişmiş olan insanlar çevrelerini korumaktan sorumludurlar.

İnsanlar yaşamlarını fiziki, sosyal, ekonomik, biyolojik, kültürel olarak sürdürdüğü takdirde dahi kendilerine bakmaları gerekmektedir. Yaşadığımız alanlar bizim evimiz çevrelerimiz olmaktadır. Canlılar yaşamlarını devam ettirebilmeleri için temiz çevreye ihtiyaçları vardır. Dünyanın her yanında insanlar yaşarken, kendi yaşam alanlarına özen göstererek çöp atmamaları gerekir. Çevrelerini kirletmemeleri gerekir, temiz tutarak gelecek nesillere güzel bir gelecek sunabilirler.

Çevremize karşı daima koruyucu olmalı, kirletmemeli ve canlıların yaşamlarını tehlikeye sokmamalıyız. Çöplerimizi gerekli olan çöplere atarak korunması gerekir. Canlıların dış etkilerden koruyarak zarar gelmesinin önüne geçilir. Çevrenin korunması için insanlar bilinçli şekilde hareket etmelidir.

Çevre kirliliği ile ilgili kompozisyon kısa
İnsanların yaşamlarını sürdürebilmek için insanlara temiz çevrelere ihtiyaç duyarlar. Sağlıklı yaşamın sırrı çevrenin temizliğinde, insanların bilinçlenmesi ile sağlanır.

İnsanlar çevrelerine karşı duyarlı olduğu sürece zarar görmezler. Çevre kirliliği artış göstermesi ile insanların çeşitli salgın hastalıklarına yakalanmalarına neden olur. Temiz sular, topraklar ve hava alabilecekleri alanların olması çevre kirliliğinin önlenmesi ile sağlanır. Gürültü, ışı kirliliği olmayan huzur veren alanlar yaratılabilir. İnsanlığın en büyük sorumluluklarından birisi yaşadıkları çevreye sahip çıkmaktır.

Çevre kirliliğinin artması insanların, doğada yaşayan bir çok canlının zarar görmesine nedendir. Önlenmesi için bilinçlenmeli, çevremize ve geleceğimize sahip çıkmalıyız.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu