Okul

Çevre Kirliliğini Nasıl Önleyebiliriz

Çevre kirliliğini önlemek için önce sebeplerini belirlemek gerekir. Neden kirleniyor nasıl oluyor hepsinin analizi yapıldıktan sonra çözüm aranabilir. Karşımızdaki sorunu tam anlamıyla tanımış olmamız gerekir. Sonra çözüm bulmak daha kolay olacaktır. Çevrenin temiz olması ve dengenin korunması gerekir. Hızla artan kirlilik canlı nesillerinin devamını olumsuz etkileyebilir.

Çevre kirliliği ileri boyutlara ulaşmasıyla insanların yaşam alanlarını da tehdit edecek duruma gelmektedir. İnsanlar bireysel ve toplumsal olarak hareket ederek ancak durdurabilirler. Çevre kirliliği tüm insanlığın ortak sorunudur. İnsanlar sorunu aşmak birlikte hareket etmesi gerekmektedir.

Çevre kirliliğini önlemek adına ilk önce evsel atıklarımızı sınıflandırmalıyız. Bazı atıklar ayrı çöp kutularına atılarak ayrıştırılmasında yardımcı olunmalıdır. Cam, plastik, pil gibi atıklar çeşitli tesislerde geri dönüşüm gerçekleştirilerek tekrar kazanılabilir.

Geri dönüşümün hızla arttırılması çöplerin çevreye yayılmasını önlemektedir.

Bireysel olarak çevremizi temiz tutmak ve duvarlı davranmamız gerekmektedir.

Sanayi ve fabrika atıkları kirlilikleri kalıcı hale getirdiğinden müfettişler tarafından devamlı denetlemelerinin gerçekleşmesi gerekmektedir. Atıklar ayrı bir alana depolanarak çevreye yayılması önlenmelidir.

Doğru şehirleşme sistemi sayesinde kirliliklerde önlenmiş olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu