Okul

Çevre Sorunları Nelerdir

Kentsel ve ormanlık alanlarda çevre sorunları kendisini hava, su, toprak, gürültü kirliliği olarak sınıflandırıp ayırmaktadır. Çevre sorunlarını aşmak için insanlar bilinçlendirilip ve çevresine sahip çıkmaları gerekiyor. Çevre kuruluşları ile birlikte etkinliklerin yapılması gereklidir.

Hava Kirliliği
Atmosferde oluşan toz, duman, gaz, koku gibi kirletici maddelerin filtrelenmemesi ile birlikte havaya karışması hava kirliliğine sebep olmaktadır. Yaşantımızda havayı kirleten bir çok sebep olabilir canlılara zarar verdiği gibi doğal yaşamı da etkilemektedir. Fabrikalar, sanayi kuruluşları, yangınlar, çöplerden yayılan kokular olmaktadır.

Su Kirliliği
Bilinçsiz olarak çevreye atık suları boşaltılması, alt yapıların yetersiz olması, termik santraller, gübreler, kimyasal gelişim, deniz kazaları, nükleer santralden gelen sıcak suyun doğaya bırakılması ile birlikte deniz canlıların yaşamlarını kaybetmeleri ile birlikte bir çok soruna sebep olmaktadır. Etrafta oluşan kokulara, plajların kirlenmesi, balıkların ölmesi, erozyon gibi sorunları beraberinde getirir.

Toprak Kirliliği
Toprağa karışacak olan her şey toprak kirliliğinin kaynağı olarak bilinmektedir. Hava ve su kirliliğinin de toprak üzeride etkisi olup kükürt dioksit oranı artması ile birlikte atmosferde oluşan yağmur damlacıkları asit yağışlarına sebep olabilir. Çöpler, atıklar, sızan sular, kirli su, sanayi atıklarının bırakılması yanında bir çok sorunu beraberinde getirir.

Gürültü Kirliliği
İnsanların başkalarının hak ve özgürlüklerine saygı duymamaları ile başlayan kirliliktir. Sürücülerin durduk yere korna basmaları, ses yalıtımı yapılmayan eğlence mekanlarında sabaha kadar yüksek seste müzik dinlenmesi. Sanayi kuruluşlarının yaşamsal alanların yakınlarına kurulması. İş yerlerinden kaynaklanan seslerden dolayı meydana gelmektedir.

Ülkemizde Başlıca Çevresel Sorunlar
Hızlı nüfus ile birlikte gelişen betonlaşmanın plansız olarak yerleştirilmesi.
Alt yapı nüfusa oranla yetersiz kalması.
Nüfus artışı ile beraberinde ulaşım sorunlarının artması.
Çöplerin ve çevre temizliğinin yeterince sağlanmaması.
Yerel yönetimlerin bölgeye hakim olup çevre sorunlarını çözümlememesi.

çevre sorunları
çevre sorunları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu