Okul

Çevremizde Dayanışma İle İlgili Örnekler

Hastalara Yardım
Köylerde ve mezra alanlarda kışın kar yağması ile yollar kapanır. Hasta olduğu zaman sal yapılarak gençlere ihtiyaç duyulur. Hep birlikte en yakın sağlık ocağına ve yakın hastaneye götürerek hayata tutunmalarını sağlayabilir.

Köylerde sağlık ocağı ve hastane olmadığından dolayı kırık çıkık olduğu durumlarda daha önce kendilerince eğitimi almış olan kırık çıkıkçılar tarafından doğal yollarla tedavi edilirlerdi.

Köylerde doğum tecrübesi kazanmış insanlar ebelik yapardı. Hamile olup doğuma sayılı dakikalar kala ebeler aldıkları tecrübe ile kadınları doğum yaptırırdı. Ebeler yaptığı görev sayesinde burada bir çok kişinin hayata tutunmasını sağlamışlardır.

Sokaktan karşı karşıya geçerken yaşlılara yardım ederek onların sağ salim şekilde karşıya geçmelerini sağlarız.

Köylerde ateşimiz çıkınca ve hastalanınca büyüklerimize başvurarak geçmişten günümüze gelen çeşitli yöntemlerden faydalanarak ilk yardım uygulanır.

Kaza anında ilk yardım bilgisi olan kişiler kazazedelere yardım ederek ambulans gelene kadar hayata tutunmaları sağlanır.

Düğünlerde ve kınalarda yeni evlenecek olan kişilere yardım amaçlı olarak eşya, para, altın gibi değerli şeyler vererek evlerini kurmalarına yardımcı olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu