Okul

Çevreyi Korumak için Kurulan Kuruluşlar ve Görevleri

Çevreyi korumak için bir çok kuruluş hizmet vermektedir. Bunlar dünya çapında ve sadece ülkemizin genelinde görev üstelenenler bulunmaktadır.

Greenpeace: Yeşil Barış anlamını taşımaktadır. Doğaya karşı yapılan şiddete yönelik eylemleri ile tanıdıklık etmektedir. Basın aracılığı ile dünya çapında kampanyalar yürütüp protestolarda bulunmaktadır. Çevreye karşı yapılan zararlarda baskı amaçlı olarak barışçıl protestoları yönetir.

WWF: Dünya Doğayı Koruma Vakfı olarak görev yapmaktadır. Evrensel olarak 1961 yılında kurulmuş amacı genişleyen dünyanın doğaya zarar vermesini önlemektir.

TEMA: Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı olarak hizmetlerini sürdürmektedir. Çölleşmeye karşı gönüllü çalışanları ile birlikte hizmet vermektedir. Kampanyalar düzenleyip ülke genelinde yeşillendirme çalışmaları sürdürür.

ÇEKÜL: Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı olarak hizmet vermektedir. Doğal ve kültürel mirasların korunması amaçlı 1990 yılında ülkemizde faaliyete geçmiştir.

TÇV: Türkiye Çevre Vakfı hepimizin için temiz bir gelecek çalışmalarında bulunan gönüllü insanların bir araya gelerek kurdukları vakıftır. 31 yıldız ülkemizde araştırmalar yapıp konferanslarla birlikte insanları bilgilendirme amaçlı kuruluş.

ÇEVKOR: Çevre Koruma ve Araştırma Vakfı 1991 yılında Ege ve Dokuz Eylül Üniversiteleri öğretim üyeleri tarafından kurulmuş çevre vakıflarından birisidir. Toplumu bilgilendirip çevreye karşı nasıl davranacaklarını bilmeleri konusunda çalışmalar sürdürmektedir.

ÇEKÜD: Gönüllüler tarafından 1999 yılında İstanbul’da kurulan görevleri çerçevesinde çevre sorunlarının özgürlüğümüze ve yaşantımıza etkilerini düşünerek çözüm önerilerinde bulunan kuruluştur.

Diğer çevre kurum ve kuruşları
TURMEPA (Türkiye Deniz Temiz Derneği)
TÜDAV (Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı)
TÜRÇEV (Türkiye Çevre Eğitim Vakfı TÜRÇEV)
TÜRÇEK (Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu)
Eco-Schools
Doğa ile Barış
Doğa Derneği

tema vakfı
tema vakfı

29 Yorumlar

  1. keşke resminide koysanız . yazı için teşekkürleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeer

  2. ya ama hepsini veriyorsunuzda neden bunların resimlerini vermiyorsunuz? anlamadım türçe ödevimi yapamıyorum!

  3. Anlamadım Çevre koruma gibi gönülü kuruşlarda çalışanlar neler yapıyorlar ? öğrencilerim soruyor

  4. Çok güzel bir site.Bu yazı benden 10 tam puan ve 5yıldız kazandı :) 10 numara 5 yıldız :)

  5. çok ama çok tesekkür ederim ödevim için en kısa ve öz bilgiyi buradan buldumm!!!!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu