Okul

Çiftçilik Mesleğinin Tanıtımı

Çiftçilik Mesleği Nedir, Çiftçilik Mesleği Tanıtımı Kısaca

Çiftçilik mesleği oldukça önemli mesleklerden olup büyük araziler üzerinde ekim, bakım, yetiştirme, büyütme, besleme gibi işlerle yoğun şekilde uğraşmaktadır. Hayvan ve hayvan türlerinin de bakımını ve gelişimi ile ilgilenirler. Yıl boyunca devamlı arazi içersinde toprak ile uğraşan kişilere çiftçi ismi verilmiştir. Sanat gibi tohumlarını topraklara ekerek onların en güzel şekilde yetişmelerini sağlarlar. çiftçilik emek isteyen mesleklerden olup bir bebek gibi araziye bakıp davranması gerekmektedir.

Çiftçiler için hayat erken saatte başlar güneşin doğuşu ile uyanılır kahvaltı yapılarak araziye gidilir. Oradaki yabancı ve zararlı otlar temizlenir. Ekim yapılmadan önce toprak tazelenerek havaya kaldırılmalıdır. Ekip yapılır ve suyu verilir ardından tohumların filizlenmesi beklenir. Ekilen ürüne göre zaman içersinde değişiklik gösterir. Büyümesi sayesine artık toplanması için hasat zamanı vardır. Toplanan ürünler toptancılar tarafından alınarak hallere götürülüp veya toptan şekilde fabrikalarda işlenmeye alınır. Ürün olarak elde edilip satışa sunulur.

Çiftçilik önemli meslek gruplarından olduğu kurtuluş savaşı döneminde kendi tarım ürünlerini üretemeyen bir Türkiye olmuştur. Yiyecek ve içecekleri olmadığı gibi kendi besin kaynaklarını kendisine yetmesi gereklidir. Savaş ve harp zamanlarında eğer gıdaya muhtaç duruma düşen ülke yenilmeye mahkumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu