Okul

Çinlilerin Dini İnancı Nedir

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Çin, kök bir geçmişe sahiplerdir. Dini inançları bakımından bizim dinimize göre farklıdır. Tarih boyunca Çinlileri etkileyen bir çok din olmuştur. Kalabalık olmasından dolayı insanlar farklı dinlere inançta göstermiştir. Bu sebeple Çinlilerin tüm dinlerinden bahsetmek pek mümkün değildir.

Çinlilerin inançlarında Budizm önemli yere sahiptir. Halkın yarısından çoğu Budizm dinine mensup olarak yaşamlarını sürdürürler. Etkili dinler arasındadır. Budizm dinlerinde heykellere yapılara inanmalarıdır. İbadet etmek için Budist dedikleri yapılar inşa ederek ibadet ederler. Çinli vatandaşların inançları arasında Hristiyanlık ve Müslümanlık gibi dinlerde yer almaktadır. Din çeşitliliği oldukça fazladır, bölgelere göre inançlarda farklılık gösterir.

Budizm dini oldukça geniştir. Bugün dünya üzerinde 500 milyonu aşkın insan inanmaktadır. İlk Hindistan da ortaya çıkan bu din zamanla uzak doğuda yayılmıştır. Güneydoğu ve Doğu Asya’da yaşayan insanlar Budizm dinine mensup olmuşlardır. Çin, Japonya, Kore, Moğolistan, Nepal, Sri Lanka, Tayland ve Tibet gibi ülkeler Budizm dinine inanmaktadırlar. Buddha adı verdikleri heykelleri yaparlar ve inançlarını gösterirler. Tanrıları olarak kabul ettikleri budanın yaşamına inanç gösterirler. Reenkarnasyon denilen doğum-ölüm döngüsüne inanarak yaşamlarını sürdürürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu