Okul

Çocuk Gelişiminde Aile mi Çevre mi Etkilidir

Çocuk yetiştirmek her zaman çok emek ve özveri isteyen bir mesele olmuştur. Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte yaşanan çevresel değişiklikler bu çocuk yetiştirmeyi daha da dikkat isteyen bir durum haline getirmiştir. Çocuğu yetiştirenler ebeveynler olarak bilinse de çevresel faktörlerin çocuk üzerindeki etkisi yadsınamazdır.

Aile Ortamı ve Arkadaşlar
Çocuğun gelişim süreci ailede başlar. Anne babaların tutumları çocuk gelişimi için oldukça önemlidir. Daha çok küçük yaşlarda çocuk anne babasını model almaya başlar. Daha sonra devreye giren akrabalar da çocuk gelişimi üzerinde etkilidir. Bundan dolayı başta ebeveynler sonra akrabalar çocuğa karşı olan tutumlarına dikkat etmelidirler. Çocuk arkadaş seçimi yaparken de anne babası ona rehberlik etmeli ve doğruya yöneltmelidir.

Televizyon ve İnternet
Çocuklar doğru ve yanlışı ayırt edemeyebilirler. Maalesef televizyon ve internet ortamında birçok olumsuz davranışlara örnekler bulunmaktadır. Çocukların televizyon izlemeleri ve internet kullanımları kontrollü bir şekilde yapılmazsa gelişim süreci bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Her aşamada olduğu gibi bu aşamada da çocuğun gelişimine rehberlik edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu