Okul

Coğrafi Keşifleri Başlatan Ülkeler Hangileridir

15. ve 16. Yüzyıllarda Avrupalılar yeni ticaret yolları, okyanuslar ve kıtalar bulmak amacıyla bazı keşif hareketleri başlatmışlardır. Avrupalıların başlattığı bu hareketlere coğrafi keşifler denir. 15. Yüzyıldan önce bu keşif hareketlerinin amacı dini ve ilmi eğitimdi. Ancak 15. Yüzyılın başlarına doğru bu hareketler tamamen ekonomik amaçlı yapılmaya başlanmıştır.

Ticareti geliştirme sonucunda paraya olan ihtiyaç artmıştır ve bu ihtiyacı karşılamak için değerli madenlerin arayışına başlanmıştır. Bu amaçla Asya ve Avrupa’ya seferler düzenlenmiştir. Doğu ülkelerindeki zenginlikleri gören Avrupalılar bu zenginlikleri kendileri de görebilmek için coğrafi keşifler yapmaya karar vermişlerdir.

Coğrafi keşifleri ilk başlatan ülkeler Portekizliler ve İspanyollardır. 1486 yılında bu keşifler sonucunda Ümit Burnu bulunmuştur. Bu iki ülke Afrika’nın güneyinde yer alan Ümit Burnunu dolaşarak Hindistan’a kadar ulaşmayı başarmıştır. Bu sayede yeni bir ticaret yolu bulunmuştur. İspanyanın hazır ettiği gemilerle Hindistan’dan yola çıkarak bir ticaret ülkesi olan Çine kadar gidebileceklerini düşünmüşlerdir. Bu amaçla seyahatler yapılarak Amerika’nın kıtasına ulaşmışlardır. Bu keşifler Dünya tarihi açısından önemlidir. Bu keşiflerin sonucunda İpek ve Baharat yolları bulunmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu