Coğrafi Özelliklerin Ekonomik Faaliyetlerle İlişkisi Maddeler Halinde

Ekonominin gelişmeye etki eden faktörlerden birisi coğrafi özelliklerdir. Bölgenin coğrafi özelliği o bölgenin ekonomisi ile bağdaştırılır. Bir bölgenin sanayi ve ticareti bakımdan gelişmesi için coğrafi şartları elverişli olması gerekir. Günümüzde de olduğu gibi elverişli yerlerde sanayileşmenin hızlıca arttığı gözlemlenir. Ulaşım ve ticaret o bölgelerden kolaylıkla yapılması etkili olur.

Ulaşım; Hammadde ve üretilen ürünlerin kolay şekilde ulaşacakları noktalara taşınması için elverişli olması gerekmektedir. Ticaretin hızlı yapılması bölgeyi elverişli kılmaktadır.

İklim; Üretimi, çalışmayı ve ulaşımı derinden etkilemektedir. Doğunun iklim şartları zor olduğundan dolayı bu bölgelerde sanayileşme gelişmemiştir.

Nüfus ve Yerleşme; Ekonomik faaliyetlerin görülmesi için nüfusun ve insan gücüne ihtiyaç duyulur. Bunlar sağlanmadığından dolayı ekonomik faaliyetler görülmemektedir. Nüfus yoğunluğu olan yerlerde sanayileşme hızı şekilde gelişerek ekonomik hareketlenme görülür.

Yer Şekiller; Arazinin engebeli olması ulaşımı olumsuz şekilde etkiler. Gidiş gelişlerde yaşayacağı sorunlardan dolayı düz yerler tercih edilmektedir. Dağlık ve engebeli yerler tesis kurumu için uygun olmadığından dolayı sıkıntı yaratır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz