Okul

Coğrafi Özelliklerin Ekonomik Faaliyetlerle İlişkisi Maddeler Halinde

Ekonominin gelişmeye etki eden faktörlerden birisi coğrafi özelliklerdir. Bölgenin coğrafi özelliği o bölgenin ekonomisi ile bağdaştırılır. Bir bölgenin sanayi ve ticareti bakımdan gelişmesi için coğrafi şartları elverişli olması gerekir. Günümüzde de olduğu gibi elverişli yerlerde sanayileşmenin hızlıca arttığı gözlemlenir. Ulaşım ve ticaret o bölgelerden kolaylıkla yapılması etkili olur.

Ulaşım; Hammadde ve üretilen ürünlerin kolay şekilde ulaşacakları noktalara taşınması için elverişli olması gerekmektedir. Ticaretin hızlı yapılması bölgeyi elverişli kılmaktadır.

İklim; Üretimi, çalışmayı ve ulaşımı derinden etkilemektedir. Doğunun iklim şartları zor olduğundan dolayı bu bölgelerde sanayileşme gelişmemiştir.

Nüfus ve Yerleşme; Ekonomik faaliyetlerin görülmesi için nüfusun ve insan gücüne ihtiyaç duyulur. Bunlar sağlanmadığından dolayı ekonomik faaliyetler görülmemektedir. Nüfus yoğunluğu olan yerlerde sanayileşme hızı şekilde gelişerek ekonomik hareketlenme görülür.

Yer Şekiller; Arazinin engebeli olması ulaşımı olumsuz şekilde etkiler. Gidiş gelişlerde yaşayacağı sorunlardan dolayı düz yerler tercih edilmektedir. Dağlık ve engebeli yerler tesis kurumu için uygun olmadığından dolayı sıkıntı yaratır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu