Okul

Cumhuriyet Yönetiminin Özellikleri

Cumhuriyet yönetiminde halkın seçme ve seçilme hakkı esas alınarak egemenliğin halkta olduğunu vurgulayan yönetim biçimidir. Gerek seçme gerekte seçilme hakkına sahip olunur. Ülkenin yönetimi baştan sona millete ait olma durumunun göstergesidir.

Cumhuriyet halkın özgürlüğünü önde tutarak demokratik bir ülkenin gelişimini gösterir. Kamu yararına yapılacak olan yönetim şeklidir. Halkın iradesi sonucunda ülke yönetilir.

Devletin egemenliği, siyasi kararları tek bir kişi, gruba veya sınıfa ait olmadan gerçek egemenliğin millete ait olduğunu gösteren yönetimdir.

Cumhuriyet yönetiminde tüm vatandaşlar eşitlik bakımından aynıdır, arasında ayrıcalık olmaz ve devletin yönetiminde eşit haklara sahiplerdir. Sınırlarımız içinde tün vatandaşlar eşit görülür. Devlet vatandaşların hak ve özgürlüklerini eşitlik yasası ile teminat altına alır.

Cumhuriyet toplumun ihtiyaçlarını ve gereklerini karşılamaya, düşünce özgürlüğünün olduğu toplumun hazırlanmasına ve hakları koruyan yönetim biçimidir.

GÜçler ayrılığını oluşturur; yürütme, yasama ve yargı organı olmak üzere üç farklı noktadan yönetilir. Birbirlerini denetlerler ve eksikliklerini giderirler. Ülke yönetiminde iktidarlık ve tek alanda söz sahibi olmak mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu