Okul

Cumhuriyetçilik İlkesi Nedir Özellikleri

Cumhuriyetçilik ilkesi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı devrimlerin kaynağı olan Atatürk ilkelerinden biridir. Mustafa Kemal Atatürk, bu devrimleri gerçekleştirdiğinde Türkiye Devletinin tam bağımsız bir devlet olduğunu ve devletin bölünmez bütünlüğünü göstermiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün bu amaçlarla kurduğu ilkelerin n önemlilerinden birisi Cumhuriyetçilik ilkesidir.

Mustafa Kemal Atatürk’e göre Türk milletine yakışabilecek tek yönetim şekli cumhuriyettir. Eskiden beri Mustafa Kemal Atatürk yönetim şeklini değiştirerek Cumhuriyet yönetim şekline geçmeyi istiyordu. Mustafa Kemal Atatürk’e göre Türkiye Cumhuriyeti; Atatürk ilkelerine bağlı olan, insan haklarına saygı gösteren, demokratik ve laik bir hukuk devletidir.

Cumhuriyetçilik ilkesi özgür ve çoğulcu bir yönetim anlayışını benimseyen ilkelerden biridir. Türk halkı hissettiği düşüncelerini özgür bir şekilde Cumhuriyetçilik ilkesi sayesinde belirtebilmektedir. Türk halkı bu ilke sayesinde kendisini yönetecek hükümeti de özgürce seçebilmektedir. Cumhuriyetçilik ilkesinin diğer özellikleri şunlardır:

1. Halkın egemenliğini benimseyen bir ilkedir.
2. Demokratik olan bir ilkedir.
3. Bu ilke ile seçme ve seçilme hakkı tüm halka eşit şekilde verilmektedir.
4. Bu ilkede temel amaç halkın kendi kendisini yönetmesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu