Sağlık

Dağ Nanesinin Faydaları

Ballıbabagiller ailesinin bir üyesi olan bu bitki yarpuz ya da yaban nanesi olarak da adlandırılır. 10-30 cm boylarında olan, dayanıklı ve uzun yaşayan çiçekli bir bitkidir. Latinceden gelen “Mentha” isimli aromayı içerir. Bu aroma halk arasında mentol olarak adlandırılmaktadır. Akdeniz ikliminde yaygın olarak görülmektedir. Uçucu bir yağ olan pulegon yağını içerir. Geçmişten bugüne birçok hastalıkla mücadelede dağ nanesinden yararlanılmaktadır.

Dağ Nanesinin Faydaları

Kalp sağlığı için faydalıdır. Ayrıca doğru miktarlarda kullanıldığında mide sağlığı için de olumlu etkileri bulunmaktadır. Dağ nanesinin hazmı düzenleyici bir etkisi de bulunmaktadır. Ayrıca içeriğindeki uçucu yağlar pire ve sivrisinek gibi parazitlerin uzaklaştırılmasında da etkilidir.

Akciğerleri temizler. Güçlü bir kan temizleyicisidir ve kana taze oksijenin gitmesini sağlamaktadır.

Balgam sökücü etkileri vardır.

Vücutta salgılattığı bazı hormonlar adet düzensizliği ile baş etmede etkilidir.

Safra kesesi rahatsızlıkları, sarılık, tümör, karaciğer ve hepatitle ilgili gazların azaltılmasında etkilidir.

Ruhsal sorunlara da iyi geldiği bilinmektedir.

Mikrop ve bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlarla savaşmada etkilidir. Bu antibakteriyel özelliği bedendeki ürik asitlerin temizlenmesinde de etkilidir.

Kan dolaşımı ve nöronlar üzerindeki uçucu yağların pozitif ve uyarıcı etkileri romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir.

İçeriğindeki uçucu yağlar diş ve diş etleri, cilt sağlığı, saç sağlığı, yaraların sterilizasyonu, kasların sıkılaşması gibi birçok alanda faydalıdır.

Dağ Nanesi Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok rahatsızlığa faydası bulunan bu dağ nanesini kullanırken dikkatli olmak gerekmektedir çünkü içerisinde bulunan çok sayıdaki uçucu yağ bu bitkinin zehirli bir etkisinin de olmasına yol açmaktadır. Ayrıca bu bitki düşük riskini arttırdığı için hamilelerde ve emziren kadınlarda kullanımı tavsiye edilmemektedir. Yine içeriğindeki uçucu yağlar nedeniyle solunum yollarına zarar verebileceği için aroma terapi olarak kullanılmamalıdır. Ayrıca bu bitki ile yapılan çayın da faydaları olabileceği gibi belli bir miktardan fazlasını tüketmek vücutta zararlara yol açacaktır. Çocukların tüketmesi de önerilmemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu