Okul

Tarım Amaçlı Mevsimlik Göç Yapılan Akdeniz İlimiz

Ülkemiz bulunduğu coğrafi konum bakımından yeraltı ve yerüstü kaynakları açısından zengindir. Verimli topraklara sahip olmasıyla beraber üretim oldukça gelişmiştir. Kentsel kesimlerde iş olanakları kırsal bölgelere göre daha fazladır. İş istihdamı yaratan mevsimlik tarım işçileri genelde kırsal kesimlerde göç ederek yapılmaktadır. Yeni iş olanaklarından biri tarımcılıkta ihtiyaç duyulan insanlardır. Makinelerin yetersiz kaldığı yerlerde insan gücüne

Ülkemizde bölgelere göre mevsimlik göçler gerçekleşmektedir. Başta Akdeniz bölgesinde olmak üzere çeşitli yerlerde tarımsal faaliyetler yürütülmektedir. Tarımsal olarak gelişmesi ve yeni iş istihdamı oluşmasında mevsimlik işçilik önemlidir. İnsanlar geçimlerini sağlamak için tarım yapılan bölgelere mevsimlik olarak göç ederler.

Tarım amaçlı olarak Akdeniz bölgesinde mevsimlik göç fazla yapılmaktadır. Verimli topraklarda üretilen çeşitli ürünlerin hasat zamanında toplanması için insan gücüne ihtiyaç duyulur. Çeşitli bölgelerden mevsimlik olarak işçiler gelerek ürünleri toparlarlar. Mevsimlik göçler Akdeniz ilimizin Adana bölgesinde yoğun olarak yapılır. Pamuk ve mısır üretiminin fazla olması, toplanmasında insan gücüne olan talebin karşılanması için yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu