Okul

Davranışlarda Dengeli Olmak Ne Demektir

İnsan olarak toplumun birer parçasıyız. Çevremizdeki insanlarla iletişime geçerek bilgi alışverişinde bulunuruz. İnsanlar toplumsal arenada önemli yere sahiplerdir. Davranışlarını belirli ölçüye göre ayarlayarak sağlıklı iletişim kurulabilir. İnsanların bir arada yaşadığı topraklarda toplumsal ve ahlaki kurallar ön plana çıkar. Herkesin birbirine saygı duyabileceği bu kurallar insanları denetler ve düzenler.

İnsanların iletişim kurdukları zaman belli bir ölçüde davranışlarını sınırlamaları gerekiyor. Bilgi sahibi erdemli insanın davranışları çok daha olgun ve yapıcı olur. Çözüme ulaşmaya yönelik olan davranışlar ilişkileri kuvvetlendirir. Bulunduğumuz ortamlara göre davranışlarımızı yeniden ölçülendirmeliyiz. Örneğin toplantı, camilerde, görüşmelerde, cenaze evlerinde, çarşıda, tatil yerlerinde hep farklıdır. Topluma uyum sağlayan ve taşkınlık derecesine gelmeyecek davranışlara izin verilebilir. Kısaca nerede nasıl davrandığımızı bildiğimiz müddetçe insanlara karşı anlayışlı gözükürüz. Davranışlarımız bir çok şeye sebep olabilir, doğru davrandığımız müddetçe insanlar tarafından takdir edilmemiz mümkündür.

Dengeli davranışlar insanları anlamak ve tanımakta önemli yer sahibidir. Ölçülü davrandığımız müddetçe düzenin bir parçası oluruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu