Okul

Dayanışma ve Yardımlaşmaya Toplumumuzdan Örnekler

Dayanışma ve yardımlaşma toplumuzda önemli örneklere sahiptir. Bunların başında vakıflar gelmektedir. Yardım amaçlı kurulan vakıflar şubelerinin bulunduğu tüm bölgelerde hizmet ederek çalışmalar yapmaktadır. Vakıfların yaptığı çalışmalar oldukça ileri boyutlarda olarak insanlara yardım götürmektedir. Zor durumda olanlara yardım edilmesi toplumun daha kalkınabilir ve ileri boyutlarda yer oluşmasını sağlamaktadır.

Ülkemizdeki dayanışmalar oldukça ileri seviyededir. Örneklerle birlikte vakıflar, insanlar ve çeşitli kurumlar tarafından gerçekleşir. Soma faciası yardımlaşmanın en güzel örneği olmuştur. Hayatını kaybedenler için Türkiye tek yürek olarak hareket etmiştir. Gerek maden işçilerinin çıkartılması, gerek yakınlarına teselli verilmesi için ilgi gösterildi. Tüm arama kurtarma ekiplerinin seferber olarak halkın hayatını kurtarmasında önemli rol üstlendiğini gösterebilir. Bir zaman geçmesi ile varlıklı insan ve kuruluşlar tarafından hayatını kaybedenlerin yakınlarına iş istihdamı, ailelere maddi destek, çocukların eğitimlerine çeşitli destekler sağlamıştır.

Dini bayramlarda insanlar sevap işlemek için çevresindekilere maddi ve manevi destek sağlamaktadır. Gerek insanların ihtiyaçlarını karşılayarak içinde bulundukları kötü durumdan kurtarmaktadır. Gıda, giyecek yardımları insanlara en büyük desteği sağlayarak ihtiyaçlarının giderilmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu