Sorular Cevaplar

Dengeli Beslenmek İçin Hangi Besinleri Tüketmeliyiz

Dengeli beslenmek günlük bütün yiyeceklerden ihtiyacımız olduğu kadar almamızdır. Vücudumuzun ihtiyacı doğrultusunda alınan besinler eksiksiz şekilde vitamin, mineral, karbonhidrat ve protein ihtiyacımızı karşılamalıdır. Günlük olarak alınacak besinleri buna göre sınıflandırarak dengeli beslenme tablosu oluşturabiliriz.

Günlük ihtiyacımızı karşılamak için kalsiyum, protein, karbonhidrat, mineral, vitamin ihtiyacımızı karşılamalıyız. Hepsinden günlük az miktarda tüketirsek sağlıklı beslenmeye uymuş oluruz. Olurda meyve almadığımız zaman sağlıklı beslenmeye uyduğumuz söylenmez.

Süt ve süt ürünleri > Vitamin ve Kalsiyum bakımından zengin olup vücudumuzun kemik gelişiminde rol üstlenir. Vücudumuzun iskelet yapısını oluşturan kemikler olduğundan dolayı her zaman ihtiyacımız vardır. Süt, yoğurt, peynir, çökelek gibi ürünler tüketilmelidir.

Et ve et ürünleri > Protein vücudumuzun en önemli ihtiyaçlarından olup bol miktarda gereksinim duyar. Ağlıklı bir yaşam için protein kaynaklı yaşamalıyız. Proteinli ürünler balık, tavuk, kırmızı et, kuru baklagiller, yumurtaları kapsar.

Tahıllar > Karbonhidratlı ürünleri içerisinde barındırarak vücudumuz için enerji birimi oluşmasını sağlar. Tahıl ürünleri ekmek, pirinç, makarna benzeri hamur işleri tarzında yiyeceklerdir.

Sebze ve meyve > Vitamin ve mineralleri oluşturan temel öğeler bunun içerisinde yer alır. Günlük olarak alınarak vücudumuzun gereksinimlerini tamamlarız. Bağışıklık sistemine kadar her şeyde gereksinim vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu