Okul

Doğaya Zarar Veren Atık Maddeler

Doğanın zarar görmesi ve kirlenmesine sebep olan çeşitli maddeler vardır. Bunlar işlenerek ya da saf halde atıldığı zaman bulunduğu konumdaki bitkilerin yok olmasına toprakların verimsizleşmesinin nedenidir.

Pil: İçlerinde bulunan çeşitli kimyasal maddelerin doğada çürümeye başlayarak açığa çıkar. Pillerin içinde cıva, nikel, kadmiyum gibi maddeler bulunur. Çöpe ve doğaya atılan bu zararlı pillerin içindeki kimyasal maddeler yüzünden hava, su, toprak ciddi zarar görür. Canlıların zehirlenmesine sebep olmaktadır. Doğa pillerden korunması için atık pil kampanyası başlatılarak ayrı şekilde muhafaza edilmektedir.

Poşetler: Doğaya karışan poşetler kirlilik oluşturuyor. Suya bulaşması sonucunda nehir, göl gibi akış rejimini bozarak etkiler. Doğal yaşamda yaşayan canlıların yaşamını tehlikeye sokar. 1975 yılında yapılmış olan bir araştırma doğrultusunda her yıl gemilerden denize 3 milyon 700 bin kilo plastik torba boşaltılıyor. Bugün torbaların denizi çöplük yapmamasının nedeni denizin dibinin kullanılması olmuştur. Poşetler doğaya yayılarak kanserojen oluşumuna sebep oluyor. Poşetlerin hammaddesinde kullanılan maddelerden dolayı olduğu düşünülmektedir. Güneş ışınları ve rüzgarın etkisiyle parçalanarak doğaya daha çok zarar vermektedir.

5 Yorumlar

  1. bilgi çok güzel ama şimdi yazacaklarım için yalnış anlamayın. Bence doğaya zara veren şeyleri internete bulamak için yazıyorsunuz ya yazmayın en yakınızdaki kişiye sorun o bilir çünkü doğayı insanlar kirletiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu