Okul

Denizcilikle Uğraşan Türk Beylikleri Hangileridir

Anadolu toprakları Marmara, Ege, Karadeniz ve Akdeniz’e uzanarak denize kıyıdır. Malazgirt Savaşı’nın zaferle sonuçlanması Anadolu’nun kapılarının Türklere sonuna kadar açmıştır. Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılmasıyla beylikler dönemi başlamıştır. Bir çok beylik kurularak faaliyetlerini yürütmüşlerdir.

Kurulan beylikler Anadolu’nun üç tarafına yayılmıştır. İstanbul’un fethedilmesiyle birlikte beylikler bir araya gelerek Osmanlı Devleti’ne güç sağlamıştır. Donama gücü tek başına Osmanlı’nın eline geçmiştir. Anadolu topraklarında denizcilikle uğraşan Türk beylikleri şunlardır;

Manteşeoğulları
1280-1451 yılları arasında Muğla ve Denizli çevresinde hakimiyet sağlamıştır. Denizcilik faaliyetleri sayesinde geçimlerini sağlamışlardır. Rodos’un kuşatmasında çalışmışlardır.

Saruhanoğulları
1308-1410 yılları arasında Ege bölgesinde Manisa çevresinde kurulmuştur. Denizcilik alanında balıkçılık, ticari faaliyetler yaparak geçimlerini sağlamışlardır. Denizcilik alanında oldukça başarılı beyliktir.

Candaroğulları
1292-1460 yılları arasında Kastamonu ve Sinop civarında kuruldu. Denizcilik ticari ve askeri alanında fayda sağlamıştır. Sinop tersanesini kurarak denizcilik alanında gelişmeler sağlamıştır.

Karesioğulları
1293-1345 yılları arasında hüküm sürmüştür. Balıkesir ve Çanakkale civarında kurulan beyliktir. Osmanlı Devleti’nin donanmasının gelişmesinde en büyük desteği vermiştir.

Çaka beyliği
İzmir de kurulan ve ilk donanmanın kurulmasında önemli rol almıştır. Donanmayı çaka beyliği kurarak Osmanlı’nın denizcilik alanında gelişmesini sağlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu