Okul

Depremin Süresini ve Büyüklüğünü Ölçen Aletin Adı Nedir?

Yerkabuğunda meydana gelen sarsıntılar deprem dalgalarını oluşturur. Merkez noktasında kırılma ve çarpışmalar oluşması deprem yaratır. Depremin süresi ve ölçüleri önemlidir. Yeryüzünde her gün küçük ölçülerde yüzlerce sarsıntı oluyor. Depremin ölçüsünün büyük olması yıkımı beraberinde felaketleri getirir.

Gelişen bilim depremin süresini ve büyüklüğünü ölçen alet geliştirmiştir. Sismograf adı verilen aletle depremin değerleri ölçülerek analiz edilir. Sismograf yer hareketlerini sürekli kayıt altına alan depremin büyüklüğünü, süresini, merkezini ve saatini hesaplamaya yarayan alettir. Deprem ölçümünde kullanılır.

Sismograftan elde edilen verileri sismoloji adı verilen bilim dalı inceler. Depremin değerleri göz önünde bulundurularak bölgede olası başka depremler tespit edilir. Toprak hareketlerini kaydede ve ölçen cihaz sayesinde yerkabuğunun hareketleri takip edilebiliyor. Sarsıntı oluşmasıyla ucundaki ağırlık sabit kalır, ucunda bulunan kalem kağıdın üzerinde hareket yönü doğrultusunda çizimler yapar. Depremin takibi de kağıt üzerinden yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu