Okul

Depremin Zararlarını Azaltmak İçin Alınacak Önlemler

Ülkemiz deprem fay hattının üzerinde olması oldukça riskli konumda olduğunu gösterir. Dünya üzerinde aktif deprem kuşaklarından birisine sahip olmamız yıkımların kaçınılmaz olduğunu gösteriyor. Anadolu’dan Batı’ya doğru uzanan deprem kuşağı belirli aralıklarla şiddetli yıkımlar yaşanmasına neden oluyor.

Deprem yerkabuğunun sarsılmasına neden olarak hasarın en az seviyeye indirilmesi için önlemler alınabilir. Depreme dayanıklı inşaatların yapılması can ve mal kaybını azaltacaktır. İnsanların bilinçlendirilmesi sayesinde oluşabilecek riskleri en düşük seviyeye indirir. Can kaybının azaltılması için daima çalışmalar yapılmalıdır. Şiddetli depreme dayanıklı binaların yapılması olabilecek tehlikelere karşı insanları korumuş olacaktır.

Kitap rafları, dolap, ayalar, ısıtıcı cihazlar gibi devrilme riski olan her eşya sabitlenmesi gerekmektedir. Duvara yardımcı vidalar sayesinde sabitlenerek deprem anında üstünüze yıkılmasını önleyerek hayat kurtarabilir.

Yangın söndürme aletleri düzenli olarak kontrolleri yapılarak herhangi bir arızaya karşı koruma sağlanmalıdır.

Depreme uyku esnasında yakalanacağımız hesaba katarak yattığımız yerde önlemler almalıyız.

Yanıcı, patlayıcı ve zehirleyici kimyasallar ayrı bir yerde muhafaza edilmelidir.

Deprem sırasında evden kaçış yollarının üzerine bulunan dolap, çekmece, sandalye gibi engel olabilecek her şey kaldırılmalıdır.

Su, gaz, ısıtma sistemlerinin vanaları kapatılabilecek durumda olmalıdır. Yangın olması durumunda müdahale edilmesi için yakınlarına koyulmalıdır.

Yanıcı olabilecek soba, ısıtıcı ve su kazanların çevresi sert yanmayan plastik ile sarılarak deprem anında zarar vermesinin önüne geçilmelidir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu