Okul

Devlet Basın ve Haber Alma Özgürlüğünü Sağlayabilmek İçin Ne Gibi Tedbirler Alabilir

Basın özgürlüğünün sağlanması o ülkenin özgür olduğunun göstergesidir. Anayasamız tarafından basın özgürlüğünü koruma altına alan yasamız bulunmaktadır.

“Madde 28- Basın hürdür, sansür edilemez… Devlet, basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır…”

Devlet basın organlarının özgürlüğünü sağlamak için yasalar çıkartması gerekir. Basının özgür olması milletinde özgür olmasını sağlamaktadır. Kimsenin haber alma hakkı engellenemediğinden basın özgürlüğünü ileriye yönelik korunmalıdır. Devlet anayasa ve kanunlarda değişiklik yaparak basın ve haber alma özgürlüğünde değişikliklere gidebilir. RTÜK gibi radyo ve televizyon üst kurulu tarafından denetlenerek kontrol sağlanabilir. Halkı yanıltıcı bilgi ve haberi önleyerek doğru haberin verilmesini denetlemektedir.

Basın özgürlüğünde yayın kuruluşlarının vatandaşların hak ve hürriyetlerine zarar vermeyecek şekilde yayın yapmalarının takibi gerçekleştirilmelidir. Yapılacak yanlış yayınların mahkeme kararı yoluyla geri tazmin edilmeleri sağlanır.

Devlet yayın kuruluşlarına çeşitli imtiyazlar tanımaktadır. Sarı kart vererek toplu taşıma araçlarına ücretsiz şekilde yolculuk yapmalarına imkan tanımaktadır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu