Okul

Dibi Görünmeyen Sudan Geçme Atasözünün Anlamı

Atalarımız yaşanmışlıklardan yola çıkarak insanlara nasihat ve ders verici sözler söylemişlerdir. İşin aslını ve gerçekliğini öğretmek için çeşitli sözler dile getirdikleri vardır.

İşin aslını ve gerçeğini bilmeden işe girilmemelidir yoksa zorda kalınarak zararlı çıkabiliriz. İşimizi yaparken mutlaka araştırmaya girmeli ve çalışmalarımızı sürdürmeliyiz. İşin detayları bilmeden bir işe girmek elimizdekileri kaybederek zarara uğramamızın en büyük sebebi olur. İç yüzünü ve şartlarını sonuna kadar bilip araştırmamız gerekiyor. Bunları bildiğimiz sürece sorunları aşmamızda mümkün olur.

Örneğin marketçilik yapacağız ama işin arka yüzünü bilmeden sadece karını düşünerek yatırım yapılmamalıdır. Giderler, masraflar her geçen gün artabilir, yapılması gerekenler fazla olabilir o yüzden işi araştırarak istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalmamalıyız. Atalarımızda dibi görünmeyen sudan geçme diyerek ne kadar derin olacağını bilemezsiniz demiştir. Böyle durumlarda riske girilerek zarara uğramamıza neden olabilir. Her işin bir ehli bilen birisi vardır araştırmalı öğrenmeli o şekilde o işe girilebilir. Kendi başımıza karar alarak hiç bilmediğimiz bir alanda iş yapmaya çalışırsak zararla karşı karşıya kalmamız kaçınılmaz olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu