Okul

Dijital Teraziler Nasıl Çalışır

Ağırlık ölçmek için kullandığımız teraziler, günlük hayatımızın her yerinde kullanılan ve oldukça faydaları olan bir cihazdır. Ölçme, tartma ve hesaplama işlemleri için kullanılan bu aletler, teknolojinin gelişmesiyle daha farklı çeşitlerde karşımıza çıkmaktadır. Terazi çeşitlerine baktığımızda, elektronik terazi, market (manav)  terazisi, mutfak tartısı, su terazisi ve dijital teraziler gelmektedir.

Dijital Terazi Nedir?

Ağırlık ve basınç  ölçümü yapılırken kullanılan yük hücresi (load cell) ile kilogram ölçülerek LCD yardımı ile dijital ekranda gösteren cihaza dijital terazi denmektedir.

Dijital Teraziler Nasıl Çalışır?

Yük hücreleri  algılayıcı görevini üstlenir. Load cell,  aliminyum bir çerçeve üzerine gergin bir şekilde direnç köprüsü kurulmasıyla oluşturulmaktadır. Dijital terazilerin en önemli parçalarından olan yük hücreleri, tartıya konulan maddenin ağırlığı nedeniyle oluşan baskıyı elektrik sinyallerine dönüştürmektedir. Üzerine konulan nesnenin uyguladığı basınçtan dolayı yük hücresinde değişim olur. Bu direncin değişmesini de sağlar.  Elektrik akımı geçirilir ve direncin akım üzerindeki değişim bilgileri ile cismin uyguladığı baskı, işlemci tarafından değerlendirilir ve cismin kütlesi ölçülür. Bugün çok hassas ölçümler yapabilen hassas teraziler de geliştirilmiş ve kimyada, ilaç sanayisinde, kuyumcularda, laboratuarlarda kullanılmaktadır.

dijital teraziler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu