Okul

Dili Güzel Kullanmanın Sosyal Hayata Etkisi

Dilimizi doğru şekilde kullanmamız iletişimdeki en büyük aracımızdır. Dilin doğru kullanılması düşüncelerimizin gelişmesini sağlayarak kendimizi ifade etmemize yardımcı olur. Kişilerin sorun yaşamalarının nedenlerden birisi dillerini doğru şekilde kullanmamaları olmaktadır. Dilini her ne kadar iyi kullanıyorsa iletişim o kadar sağlıklı olur.

Sosyal, siyasi, ekonomi hayatımızın her alanında insanlar anlaşmak için dilini kullanırlar. Doğru şekilde dilini kullandıkları müddet anlaşmaları kolaylaşır. Aralarındaki bağların kurularak birbirlerini ikna etmekteki bağlar aslında dilleri sayesinde gelişmiştir. Dilin kullanımı ile ilgili tasavvuf şairlerinden olan Yunus Emre’nin “Söz ola kese başı, söz ola kese savaşı” sözü ile dilin gücünü anlatmıştır.

Dilini doğru kullanan istediklerine kolay şekilde ulaşabilir. Yanlış kullanımlar sosyal hayatlarını daima olumsuz şekilde etkilediği bilinmelidir. Yanlış anlaşılma ve sorunları önlemek için dilimizi bilmeli doğru telaffuz edilmelidir. Kendi hayatınızda kararlar alırken dahi kendinizle yüzleşirsiniz. Dilinizin kuvvetli olması doğru kararlar almanıza yardımcı da olur. Doğru kullansak dahi bazı şeyler yerinde ve zamanında söylendiği sürece daha etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu