Okul

Dinamometre Günlük Hayatta Nerelerde Kullanılır

Dinamometre türlerine göre kullanım alanları geniştir. Güç, kuvvet ve enerji ölçümlerinde kullanılır.

Örneğin bir cismin itme, çekme, kaldırma, indirme kuvvetinin tespit edilmesi dinamometre sayesine sağlanır. Günlük yaşamın her alanında kullanıldığını görebiliriz. Taşıtlarda daha fazla kullanarak ölçümleri yapılmaktadır.

Makinenin belirli bir nesneyi itmesi için gerekli olan kuvveti tespit edebiliriz. Kitabı havaya kaldırmak için uygulanacak kuvvette aynı şekilde kendisi gösterir.

Otomobilin, otobüsün, kamyon, helikopter, gemi, uçak, tren, denizaltı gibi sayamadığımız bir çok taşıtın motor gücüne ihtiyaç duyduğunu bilmeliyiz. Asansör, matkap aleti, şarjlı tornavida, su pompası, su testeresi, araç ve gereçlerin yanı sıra aygıtların motor gücünde ihtiyaç olabilir.

Trenin hareket ederken vagonu beraberinde çekebilmesi için güçlü motora ihtiyacı olur. Beraberinde çekmek için ağırlığa yetecek kuvvetteki motora ihtiyaç duyar. Dinamometre ağırlığı çekebilecek türden motor gücü ayarlanabilir.

Matkap kullanılacağı zaman duvarı delebilmesi için baskıya dayanıklı olmalıdır. Güçlü olması duvarın delinmesini kolaylaştırır. Güç hesaplanır ve uygun motor takılarak matkap çalışır hale gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu