Okul

Doğal Afetler İnsanların Yaşamını Nasıl Etkiler

Doğal afetlerin yaşanması insan yaşamında psikolojik ve çevresel olarak unutulmayacak izler bırakır. Depremlerin yaşanmış olması milyonlarca insan için felaketin ve psikolojik olarak yıkımın göstergesidir. Doğal afetlerle insan yaşamında bıraktığı izler uzun yıllar boyunca etkisini gösterir.

Deprem kuşağında olmamız büyük yıkımların yaşanmasına neden oluyor. Kentsel olarak sağlam olmayan yapılar sarsıntıdan etkilenerek yıkıma neden olabilir. Depremler yüz binlerce insanın sokakta yaşamasına, evsiz ve yakınlarını kaybetmelerine neden olur. Yakınların vefatı insan yaşamı için olumsuz izler bırakmaktadır.

Anne ve babaların çocuklarını kaybetmesi en büyük acılardan olur. Eşini, kardeşini, yakının kaybeden birisi için o doğal afet unutulmaz hale gelir. Can kaybının yanı sıra mal kaybıyla sahip olduklarının hepsini kaybetmektedir. Yol açabilecek afetler için alınması gereken çeşitli önlemler olmaktadır. Doğal afetlere karşı toplum hazırlıklı olarak kendi sınırlarını belirlemelidir. Can ve mal kaybının yaşanmaması insanların en az zararla atlatmasındaki yardımcısı olmaktadır. Bize düşen en büyük görev doğal afetlere karşı riskli olan bölgelerde yerleşim yapılmaması, güvenli bölgelere yerleşerek yaşamımızı sürdürmemizdir. Deprem yönetmeliğine göre yapıların olup insan yaşamının korunması gerektiğidir. Kaliteli malzemelerin kullanılması binaların daha sağlam şekilde yapılarak doğal afetlerin zararlarını azaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu