Okul

Doğu Anadolu Bölgesi Ekonomik Faaliyetleri Nelerdir

Doğu Anadolu Bölgesi ekonomik olarak henüz tam anlamıyla gelişmemiştir. Çevresinde deniz olmaması sınırları komşu ülkeler ile kesişmesi sonucunda yeterli ilgi gösterilmedi. Genellikle insanların giderlerini karşılamak için Erzurum ve Kars illerinde yaşayanlar hayvancılığa ağırlık vermiştir. Büyük ve küçükbaş hayvancılık yetiştirilmektedir.

Tarım alanları bölgede çok küçük kısım elverişli olmasından dolayı fazla yapılmaz. Dağlık bölgelerden dolayı genelde yetiştiricilik tahıl ürünleri, meyve, şeker pancarı, sebze, pamuk, tütün üretimi yapılmaktadır.

Bölgenin gelişimine ve üretimine göre kurulu olan fabrikalar pamuk, iplik, şeker, süttozu, un, peynir, yem, sigara, çimento ve et fabrikaları olmuştur.

Bölgenin yer altı ve üstü kaynakları zengindir. Madenler sayesinde linyit, bakır, gümüş, kurşun yatakları bulunmuştur. Keban ve Karakaya’da hidroelektrik santralleri aktif şekilde görevlerini yerine getirmektedir. Buradan elde edilen enerji ülkemizin elektrik ihtiyacını %25’lik kısmını karşılamaktadır.

Sanayinin gelişmemesinden dolayı insanlar tarımcılık, hayvancılık ile daha çok uğraşarak geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar. İş imkanları küçük işletmeciler tarafından sağlanıyor.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu