Okul

Dostluk İle İlgili Kısa Yazı

Hayatımızın devamı için ekmek, su, hava ne kadar gerekli ise,  sevmek, sevilmek, değer verilmek de en az bunlar kadar ihtiyaç duyduğumuz duygulardır. Hepimizin zor zamanlarımızda yanımızda olacak, üzüntü ve kederlerimize ortak olacak, mutluluklarımızı paylaşabileceğimiz dostlara ihtiyacı vardır. Dostluk arkadaşlıktan öte bir kavramdır.  Aynı okulda, ya da iş hayatında ya da başka bir platformda beraber bulunduğumuz kişilerle arkadaşlık bağı kurarız. Ancak dostluk zamanla ve güvenle kurulan, fedakarlık ve özveri gerektiren bir ilişkidir.

Dostluğun en önemli özelliklerinden birisi karşılıksız bir ilişki olmasıdır. Dostlarımız bizimle çıkar ilişkisinden uzak bir şekilde bağlıdırlar, bizi paramız için, toplumdaki konumumuz için, ya da başka bir menfaat gözeterek değil,  bizi biz olduğumuz, kendimiz olduğumuz için severler. Kusurlarımızı örterler, sırlarımızı canlarına pahasına korurlar. En umutsuz olduğumuz anlarda ellerini uzatırlar. Dostlarımız verdikleri sözlerine sadık kalan ve yerine getiren kişilerdir. Yalnızlığın en iyi ilacıdır dostlarımız. Hayatımıza anlam ve güzellik katarlar.

İki insanın arasındaki arkadaşlık, hayatta karşılaşılan güçlüklerle, sıkıntılarla çeşitli denemelerden geçer. Herşeye rağmen bu engellerden birlikte güçlü bir şekilde çıkmışsanız, birbirinizle sırt sırta omuz omuza vererek, hayatın ağırlığını kaldırmışsanız, bu arkadaşlık artık gerçek bir dostluğa dönüşmüş olur.

Yıllar geçtikçe devam eden dostluklar gittikçe güçlenir. Dostluk insanlığımızın en özel yanlarındandır.

Hayatta gerçek dostlarımız varsa, onların değerini bilmeli, onları kaybetmemek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.

2 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu