Okul

Duanın İnsan Allah İlişkisi Açısından Önemi Hakkında Bilgi

Dua insanın rabbi olan Allah’a yakarışıdır. Gönülden gelenleri haykırarak duyurmak ister. İnsan kendisiyle yüzleşecek her şeyi ortaya koyar. Yaşadıklarını ettiklerini düşünür derin manevi duygulara dalar. Sonsuz merhamet sahibi olan Allah’tan affını diler. Kendisinin ne kadar aciz varlık olduğunu hisseder. Yaşadıklarını ettiklerini daha iyi anlayarak ortaya koyarlar.

Allah’ın bizim dualarımıza ihtiyacı yoktur ama kullarının kendisine ibadet etmesini ister. Hak yolunu bilmelerini, doğruyu yanlışı arayarak cevabı bulmaları istenir. Şüphesiz yaratan her şeyin iyisini bilmekte ve kullarının kendisine ibadet etmelerini istemekte. Dua onun kendisine olan bağlılıklarının artmasının bekleyicisidir. Dualarımız ile sesimizi Allah’a duyururuz. İsteklerimizi şikayetlerimizi ve yardım taleplerimizi iletiriz. İçimizden gelen her türlü duygu ve düşünceyi bilmesini isteriz. Kendi kendimize konuşarak hesaplaşırız. Kendimizi yargılarız, hatalarımızı saklamadan gizlemeden açıkça kendimize itiraf ederiz. İnsanların iyi kötü düşünceleri olsa dahi bağışlanmayı bekler. Yanlış işler yapıldığında cevap aranır.

Dualar daha çok manevi yüzleşmedir. İçimizi döker hatalarımızdan dolayı affını dileriz. Yanlış davranışlarımız varsa bunların çözümü için yardım bekleriz. Samimi bir şekilde dualar ederek manevi huzura kavuşuruz. Kendimizi iyi hissetmemiz ve yüzleşmemiz için gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu