Okul

Dünya Barışı ve Kardeşliği İçin Ne Yapabiliriz

Dünyadaki barış sadece bizi değil tüm ulusları ilgilendirmektedir. Barış asla tek taraflı olmaz, tarafların birbirlerine razı gelerek kabullenmeleri gerekmektedir. Para hırsını oradan kaldırmaları, barış yolunda hareket etmeleri gerekmektedir. Dünya üzerindeki nefretin ortadan kalkması geriye barış bırakacaktır. Barışın hangi yoldan gideceği bilinmelidir. Karşısındakine saygısızlığı, hoşgörüsüzlüğü ortadan kaldırmak barış ve kardeşliği getirecektir.

Her insanın yaşama hakkı vardır, kimse kimsenin elinden alamaz. Birlik beraberlik içinde yaşamaya karar veren insanlar hoşgörülü ve saygılı olurlar. Toplumların birbirlerini tanımaları ve anlaması için birlikte yaşamaları gerekir. Yaşamlarına saygı göstermeleri, toplumsal olarak rahatsızlık vermemeleri gerekir. Sahip oldukları ile yetinmeleri gerekmektedir. Başka ülkelerin sahip olduğu hammaddeleri için savaşa gidilmemeli. Her ülke sahip olduklarını değerlendirerek kullanmalı, güçsüz ülkeler sömürge haline getirildiği takdirde kargaşa başlar. Günümüzde iç savaşlar ve savaşların sebepleri topraklar ve hammadde yüzünden olmaktadır.

Kendi düşüncelerimizi ve isteklerimizi sınırlandırmalıyız. Başkalarına zorla kabul ettirmeden önce empati kurarak anlamamız gerekir. Başkasının hakkına saygı duyarsak eğer onlarda bize saygı duyarlar. Barış içinde yaşamak anlayış ve başkalarının haklarına saygı duymaktan geçer. Saygılı olunduğu müddetçe insanlar barış içinde huzurlu ve mutlu yaşamlarını sürdürürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu