Okul

Dünya İle Güneş Arasındaki Mesafe Ne Kadardır

Dünyamız üzerinde yaşadığımız ve canlı yaşamının olduğu gezegendir. Güneş sisteminde bulunan gezegeniz milyarlarca yıldır varlığını korumaktadır. İçerisinde bulunduğumuz gezegende canlı yaşama elverişli tek gezegendir. Astronomi alanında yapılan çalışmalar yıldızları, galaksileri ve evreni tanımaya yönelik olmaktadır. Güneş sistemimizde pek çok gezgen olmaktadır ancak mesafeleri inanılmaz boyutta uzaktır.

İçerisinde yaşadığımız evrenin boyutu halen ölçülebilmiş değil. Gezegenler, yıldızlar, galaksiler milyarlarca ışık yılı uzaklıktalar. İnsanoğlu tarihinde ancak aya gitmiş Mars’a giderek araştırmalar yapma çabasındalar.

Ay dünyamızın uyduğu olduğu gibi dünyamızda güneşin uydusu sayılır. Güneşten gelen ışık 8 dakika sonra dünyamıza ulaşmakta. Güneş sönse dahi 8 dakika sonra farkına varırız. Güneş ile dünya arasındaki mesafe tahminlere göre 150 milyon ışık yılı olarak görülmekte. Teknolojik imkanlarımızla en hızlı yolculuk 20 yılda güneşe ulaşabiliriz. Dünyamızın güneşe olan uzaklığı azımsanmayacak kadar çoktur. Gün içinde bize yakın gözükse dahi uzaklığından dolayıdır. Gökyüzünde değil bizden 20 yıllık uzak mesafe de olduğunu söylesek yeridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu