Okul

Dünya Pi Günü İle İlgili Yazı

Dairenin çevresinin çapına bölünmesiyle elde edilen irrasyonel sabit sayıdır. Pi sayısı, 3.14 olarak kabul edilir. Noktadan sonraki sayı sonsuza kadar uzanmaktadır. Kesin belli bir sonucu bulunmayan bu sayı sonsuza kadar ilerler.

Pi sayısının gizemine dair bir çok şey öne sürülmektedir. Noktadan sonraki rakamlar devrederek sonsuzluğa kadar uzanır. Günümüzde halen pi sayısının tam hali çözüme ulaşmamıştır. İnsanlık tarihi boyunca getirilen bütün rakam kombinasyonları bulunur. Devreden rakamlar o kadar çoktur ki doğum tarihinizden TC kimlik numarasına kadar her şeyi içinde bulabilirsiniz. Kimi bilgilere göre kainatın tüm bilgileri pi sayısının içinde gizemli olduğudur.

Matematik için en önemli ve gizemli sayılardan biridir. Devretmesiyle birlikte sonsuzluğa kadar uzanır. Düz hesap yapmaktan çok daha zor olduğunu bilmemiz gerekir. Matematiksel değeri anlaşılması ve insanlar tarafından bilinmesi için Dünya Pi Günü 14 Mart tarihinde kutlanmaktadır. 14 Mart’ta kutlanmasının sebebi 3.14 olması, yılın üçüncü ayı Mart olması ve 14 de gün sayılmasından dolayı bu günde kutlanır.

Pi sayısının devreden kısmı sonsuzluğu ifade eder. Sonsuz bir gizemi bize göstermektedir. Belli ritimler oluşturarak yüzlerce devreden rakamlar oluşturmaktadır. Pi sayısının halen tam olarak kaç olduğu çözülmemiştir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu