Sorular Cevaplar

Dünyada En Çok Depremin Görüldüğü Yerler

Yenemeyeceğiniz bir deprem korkunuz varsa eğer o zaman uzak durmanız gereken 5 ülke var. Depremlerin sık olduğu insanların kurtulmak için çaba gösterdiği ülkelerdir. Kaçış yolları ve stratejileri düşük olan ülkeler, sizi kurtarmaya gelecek kişileri engelleyecektir. Olabileceklere karşı hazırlıklı olunmalı hayatımız için önlemler alabiliriz.

Deprem sizi korkutuyorsa gezi dahi olmak üzere gitmemeniz gereken ülkeler Japonya, Kaliforniya, San Francisco, Türkiye, Endonezya. Riskli ülkeler arasında bulunan ülkelerde kurtarma çalışmaları da oldukça sıkıntılı olmaktadır.

Japonya: Sürekli birbirleri ile çarpışan tektonik plakaların olduğu tabakasının üstündedir. Depremin en çok yaşandığı ülke olmaktadır. Tektonik levhaların çarpışması beraberinde depremin oluşmasına neden olmaktadır.

San Francisco: Golden Gate Köprüsünde yaşanan depremden dolayı büyük can ve mal kaybına sebep olmuştur. Ölümcül bir depremin yaşanması ülkenin kötü anılara sahip olmasına neden olmuştur. Depreme karşı savunmasız olan sık sık depremin yaşandığı şehirdir. Pasifik Okyanusu deprem sınırı üzerinde bulunması sıkça yaşandığının göstergesidir.

Kaliforniya: Büyük fay hattının üzerinde olan şehirdir. Kuzey Amerika plakası ve Pasifik plakasının birbirleri ile çarpışması sonucunda sık depremler yaşanmaktadır. Sürekli bir hareketin oluşması büyük depremlere ev sahipliği yaptığını göstermektedir. Kaliforniya tarihte büyük depremlere şahit olmuştur.

Türkiye: Deprem kuşağında olan ülkede nadiren olsa da büyük depremler görülmektedir. Bölgenin konumu bakımından tektonik plakaların çarpışmasından depremlerin oluşmasına neden oluyor. Türkiye’de Kuzey Anadolu Fay Hattı, Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde yer almaktadır.

Endonezya: Sayısız depremin olduğu ve afetlerin yaşadığı ülkedir. Bilim adamları yaşanan depremlerin sonu gelmediğini tekrar yaşanacağını belirtmişlerdir. Endonezya “Pasifik Ateş Halkası” üzerine kurulan ülkedir. Volkanik aktivitelerin sık yaşandığı ülke olmasından artçı depremlerin sık olduğunu göstermektedir.

Pasifik Ateş Halkası üzerinde yer alan ülkeler arasında riskli yerler; Alaska, Hawaii, Nevada, Washington, Idaho, Montana, Utah, Çin, İran, Tonga, Oregon, Wyoming.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu