Teknoloji

Ebay Nedir

İran ve Amerika asıllı olan Pierre Omidvar adlı kişinin kurduğu “eBay” dünyanın en büyük internet açık arttırma sitesidir. Şirket Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet göstermektedir. Bir çok ülkede temsilcikleri bulunarak hızla büyümeye devam etmektedir.

eBay Sistemi Nasıl Çalışır?

eBay üyesi olmak için ilk önce sitesine girerek kendi profilinizi oluşturun. Bilgilerinizi doğru şekilde girmeniz gerekmektedir. Oluşturduğunuz profil için e-posta adresi ve kullanıcı adı şifresi gerekli olur. İşlemler bittikten sonra satışa ürün koyabilir, satıcıları inceleyerek ürünler hakkında satıcıya sorular sorabilirsiniz. eBay, satılacak ürünü koymak için ve sattığınız fiyat üzerinden pay ister. Alıcı ve satıcılar farklı ülkelerdeyse eğer para birimini gerektiğinde dönüştürerek nakledebilir.

eBay üzerinden alışveriş yapacaksanız eğer en çok kullanılan yöntem olan PayPal’ı tercih edebilirsiniz. Para çevirme sayesinde eBay üzerinde kurarak nakletmeniz mümkündür. Bankaların kredi kartları üzerinden yapacağınız ödemelerde olmaktadır. Postanın kaybolması ve yaşanacak herhangi bir aksiliğe karşı sigorta seçeneğinin de alınması gerekmektedir.

Satış Sonrası İşlemler?

Alışveriş ardından satıcı/alıcı birbirlerine puan verirler. Değerlendirmeleri iyi olan kişilerin satışları daha çok rağbet görmektedir. Alışveriş sırasında yapılan yanlış işlemler olumsuz belirtilerek satıcının satış yapması kısmen de olsa engellenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu