Okul

Dünyada Nüfus ve Ekonomik Faaliyetlerin Dağılışını Etkileyen Faktörler

Dünya üzerinde nüfus ve ekonomik faaliyetler düzensiz şekilde dağılmasının sebebi sektörel olarak faaliyetlerin farklı alanlarda daha verimli hal almalarıdır. İnsanlar yerleşim yerlerinde öncelikli olarak ova, akarsu, göl, deniz kenarlarını tercih ederek yaşamlarında ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemişlerdir. Taleplerini karşılayacak yerlerde yerleşim yerleri kurarak günümüze kadar gelişim göstermişlerdir.

Yaşadıkların bölgenin iklimini ele alarak yaşam alanlarını değiştirmişlerdir. Yıl boyunca soğuk kuzey ve güney bölgelerinde yaşayanlar daha çok dağ yamaçlarında yaşamayı tercih etmişlerdir. Çöllerde yaşayan insanlarda kendileri için ağaçlık bölge yeşil alanları tercih etmişlerdir.

Nüfus ve ekonomik faaliyetleri doğrultusunda insanlar elverişli olan yerlerde yaşam alanı olarak tercih etmişlerdir. Avrupa, Amerika, Türkiye konum olarak elverişli yere sahip olması insanların yoğun olarak buralara yerleşmişlerdir. Zaman içinde toplumlar ülkeler oluşarak birlik beraberlik içinde yaşamlarını o bölgelerde sürdürmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu