Okul

Dünyadaki Çevre İle İlgili Kuruluşlar ve Görevleri

Ülkemizde kurulu olan çevre kuruluşlarından dışında dünya genelinde çalışmalar yapan ve katkılarda bulunan sayısız kuruluş bulunmaktadır. Bunlardan bilindik olan 5 tane kuruluşu incelemesini gerçekleştireceğiz. Güzel bir dünya el ele vererek gönüllük esasında çalışanları ile büyük hizmetlerde bulunmuşlardır.

Uluslar arası Doğa Koruma Birliği (IUCN)
Herkesin katılabileceği bir forum olarak kurulup 1948 yılında gerçekleşmiştir. BM adına sahip tek çevreci kuruluş olarak görev almaktadır. Dünya üzerinde büyük etkisi olup çevreyi koruma örgütü olmaktadır. Bilim insanlarının da gönüllü olarak çalışması ile statüsü oldukça yüksek seviyede olmaktadır.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF)
1961 yılında Londra’da kurulmuş olup merkezi İsviçre olan uluslar arası örgüt haline gelmiştir. Dünya üzerinde bugün 50 şubesi bulunup hizmet vermektedir. Çevreyi koruma etkinliklerine katılarak çalışmalar yapmaktadır. Projeler ile birlikte hükümetlerde lobiler oluşturmuştur.

Uluslar arası Koruma (CI)
1987 yılında Amerika’da kurulmuş olan CI kıtalar üzerinde etkili bir biçimde çalışmalarını devam ettiriyor. Afrika, Güney Amerika, Asya gibi kıtalarda hakimiyet sağlamıştır. ABD kurulmuş olması üçüncü dünya ülkelerinin borçlarının silinmesine karşılık çevre koruması ile ilgili söz verilmesini istendi bütün borçlar silinmiştir.

Doğal Hayatı Koruma Derneği (WCS)
1895 yılında Amerika da kurulmuş olup günümüzde New York da dört hayvanat bahçesi birde akvaryumu işleten kuruluştur. Eski çevre koruma kuruluşlarından birisi olup uzun yıllar boyunca çalışmalarına devam etmiştir. Günümüzde 300’e yakın projesi devam etmektedir.

Greenpeace
Aktif olarak dünya üzerinde etkilerini devam etmektedir. Nükleer denemelere karşı amaçlı kurulmuş olup geçmişten günümüze kadar çalışmalarını devam ettirdi. Çevreci olup özellikle balık avcılığı yapanların yasaklanması için çalışmalarını devam ettiriyor. Bir çok projeye destek verdikleri gibi sorunların aşılması sağlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu