Hayvanlar Alemi

Dünyanın En Büyük Pitonu

Dünyanın en büyük yılanı belgesellerde konu olan anakonda ve pitonlardır. Yeşil Anakonda olarak bilinen tür en büyük uzunluğa sahiptir. Boy ve uzunluk açısından diğerlerinden üstünlük göstermektedir.

Yeşil Anakonda: 220 kg ağırlığına ulaşan yapısıyla dünyanın en büyük yılanı unvanını korumakta. Uzunluğu 8,8 metreyi bulmakta. Yetişkin anakondaların boyutları değişkenlik gösterebiliyor. Balta girmemiş amazon ormanlarında ağırlıkları 300 kg ulaşırken uzunlukları 10-12 metre olduğunu beklemekte.

Yeşil anakonda (Boa yılanı) ailesinin üyesidir. Büyüklüğünü boa ailesinden gelmesinden almakta. Dişi olanlar erkeklere göre daha uzun ve ağırdır. Doğum döneminde iyice beslenen yılanların ağırlıkları artmakta.

National Geographic araştırmalarında uzunluklarını 8,8 metre, ağırlıklarını 227 kg ve kalınlıklarını 30 cm’ye kadar ulaştığını ulaşmıştır.

Yeşil anakonda zehirsiz kabul edilmekte. Kuş, kaplumbağa, küçük ve orta boylu hayvanlarla beslenir. Avlarını yakaladıktan sonra uyguladıkları sıkma kuvvetliyle öldürdükten sonra beslenirler. Anakonda ve piton ailesinden olan yılanlar avlarını sıkarak boğmaktadır.

Guinness rekorlar kitabında dünyanın en büyük yılanı olarak “yeşil anakonda” adı geçmektedir. Devasa büyüklüğe ulaşan anakonda boyut bakımından da görenleri şaşırtmakta. İnternet üzerinde bir çok yerde yayınlanan dünyanın en büyük yılanı bir çok kişinin yardımıyla taşınmaktadır. Balta girmemiş bataklık ve ormanlarda daha büyük yılanlar olduğuna dair rivayetlerde yayılmakta. Güney Asya topraklarında yaşayan bir çok yılan türünün daha büyük olduğu iddia edilmekte ancak kanıtlanmamıştır.

dunyaninenbuyukpitonu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu