Sorular Cevaplar

Dünyanın En Çok Kullanılan Dilleri

Dünya üzerinde 2200 adet dil olduğu gerçeği insanları şaşırtır. Milyarlarca nüfusu olan dünyada konuşulan dil sayılarına baktığımız gibi aklımıza en başta İngilizce gelecektir. Hepimiz global dil olarak bildiğimiz İngilizce ikinci sırada yerini almaktadır.

Çince 1 milyar 300 milyon kişi ile dünyanın en çok konuşulan dili olmaktadır. Nüfus bakımından en çok nüfusa sahip olduğu gibi Çince gelişmiş bir dildir. Kendine has alfabesi ve kelimeleri bulunmaktadır.

İkinci sırada yer alan İngilizce olmaktadır. Dillere baktığımız zaman en çok kullanılan dil sınıfında yer alarak dünya üzerinde 427 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. İnsanların dilini kullandıkları bilinmektedir. Global dil olması insanların İngilizce öğrenmesini sağlamaktadır.

Üçüncü sırada beklenmeyen ama gerçek olan İspanyol’ca gelmektedir. Dünya üzerinde 226 milyon kişi tarafından kullanılan dil olmaktadır. yaygın olduğu gibi çeşitli milletler tarafından da konuşulmaktadır.

Bu diller dışında Türkçe ise Ural-Altay dil grubuna dahil olmaktadır. Latin alfabesinin harfleri kullanılmaktadır. Dünya üzerine 220 milyon kişi Türkçe konuşmaktadır. Bunları takiben dünyanın en çok kullanılan dillerinden birisi Türkçe olduğunu göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu