Sağlık

Hidrofobi Nedir

Hidrofobi, bilim dünyasında farklı şekillerde yorumlansa dahi, moleküllerden kaçınma özelliği anlamını taşımaktadır. Psikolojik olarak hidrofobi en iyi şekilde sudan korkan kişi olarak tanımlanabilir. Kuduz olan hayvan ve insanlarda olduğu gibi su onların korkuları olarak kendilerini göstermektedir. Sudan korkma fobisi olarak tanımlanabilir. Bu tür insanlar suyu sevmez, sudan uzak bir yaşam sürmeyi tercih ederler. Suyun kendilerini yutacağını, boğulacağı düşünceleri onları derinden etkilemektedir.

Kuduz hastalığında en belirgin belirti de hidrofobi olmaktadır. Kişiler zaman içinde hidrofobi kazanarak sudan korkar, kaçar hale gelirler. İlerleyen zamanlarda görülmesi kuduz hastalığının habercisi dahi olabilir.

Günlük hayatımızda nadir görülen rahatsızlıklardandır. Hidrofobi, kişinin sudan korkmasını sağlayarak temas etmekten dahi kaçınırlar. Ciddi rahatsızlık olarak tedavi görülmesi gerektiği düşünülmektedir. Toplum içinde hidrofobi kelimesi yanlış anlamda kullanılmaktadır. Hidrofobi olan kişilere kuduz gibi bakılarak kavramlarında ciddi değişikliklere sebep olabiliyor. Hidrofobi normalden çok daha farklı olup, kuduz hastalığından farklıdır. Kuduz ölümcül olabildiği gibi hidrofobi sadece korku olarak kalır. Hayvanlar üzerindeki araştırmalarda elde edilen sonuç, kişilerin su içmekten kaçındıkları dahi gözlemlenmiştir. Kuduz mikrobu taşıyan kişiler sudan korktukları gibi ağızlarından salyalar akmaya başlar ve saldırganlaşırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu