Okul

Dünyanın Katmanları Nelerdir Kısa Bilgi

Yaşadığımız gezegen belirli katmanlardan oluşmaktadır. Bunlar taş, hava, su, ateş olarak birbirlerinden ayırt edilirler. Binlerce yıl içersinde dünya sonunda belirli bir şekle ulaşmıştır. Suların olduğu yerler su küre, yerküre ile atmosfer arası hava küre, taşların olduğu üstünde yaşadığımız alan yerküre, dünyanın altı ise ateş ve ağır küre olarak ayrılmaktadır binlerce derece sıcaklığa sahiptir.

Taş Küre: Kayaçların ve toprağın bir araya gelmesi sonucunda var olmuştur. Dünya ilk olarak alev topu halindeyken atmosferin oluşması zamanla yağmur suları sayesinde soğumuş olup üstüne bastığımız toprak halini almıştır.

Su Küre: Yeryüzünün her yerinde bulunan suların ismini oluşturmaktadır. Dünya üzerinde kara parçasından daha çok su bulunmaktadır dörtte üçü su dur.

Hava Küre: Atmosferde bulunan gazlar ile oluşmaktadır. Hava almamız için oksijeni içersinde barındırır toplam %78 azot %21 %1 karbondioksit vardır.

Ateş Küre: Yerkabuğunun altı olmaktadır madenlerin erimesi sonucunda magma meydana gelmektedir. Aşırı sıkışma yüzünden volkanik patlamalar ile yeryüzüne magmalar çıkmaktadır.

Ağır Küre: Dünyamızın tam ortası bilindiği üzere çekirdek olmaktadır. Demir ve nikelin erimesi ile oluşmuş çekim kuvveti oluşturan merkezdir.

dünyanın katmanları

4 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu