Okul

Dünyanın Yuvarlak Olduğu İle İlgili Araştırma Yapan Bilim Adamları Kimlerdir

Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Araştıran Bilim İnsanları, Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Kanıtlayan Bilim Adamları

Dünya insanlar tarafından düz olup kabul edilip boğanın boynuzları üzerinde durdukları ileri sürülmüştür. Bilimin ve teknolojinin gelişmemesinden dolayı bu inançları binlerce yıl devam etti. İnsanlık için araştırma yapılması gereken konulardan olduğundan dolayı çeşitli bilim insanları dünyanın şekli üzerinde çalışmalar yapmıştır. Dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlayarak insanların geleceğini göstermiştir.

Pisagor: M.Ö. 590’lı yıllarda yaptığı çalışmalar ile birlikte dünyanın yuvarlak olduğu konusunda ilk iddiayı ortaya adan bilim adamıydı. Pisagor ve bilimle uğraşan kişiler dışında kimse inanmadı. Pisagor’un iddialarını Aristo yaptığı gözlemlemeler ile birlikte dünyanın yuvarlak olduğunu insanlara kanıtlamıştır.

Macellan dünyanın çevresini dolana ilk denizcidir.

Biruni: 975-1050 yılları arasında dünyanın küre şeklinde olduğunu ve yer çekiminin arlığını açıklamıştır.

Maceraperes denizci olup Kristof Kolomb dünya’nın yuvarlak olduğunu kitaplarda okuyup ilham almıştır. 1492 yılında kraliçenin desteği ile 3 gemiyle yola çıkmıştır. Hindistan’a geldiğini düşündü ama Amerika kıtasını keşfetmişti. Dünyanın yuvarlak olduğunu yönünü değiştirmeden ilerleyerek gelebileceğini biliyordu ama Amerika kıtasını tesadüf eseri bulmuştur.

macellan

14 Yorumlar

  1. Vallahi hiç bir sitede doğru düzgün yoktu bir burada var adam akıllı sağolun Allah razı olsun… :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu