Sorular Cevaplar

Dünya’ya En Yakın Gezegen Hangisidir

Dünya, bilimsel adı ile Yer, Güneş Sistemi’nin 8 gezegeninden biridir ve Güneş’e yakınlık açısından üçüncü gezegendir. Bu sistemde bize en yakın gök cismi Ay’dır. Dünya ile aralarındaki mesafe yaklaşık olarak 384 bin kilometredir. Bu uzaklık Dünya’nın çapının yine yaklaşık olarak 30 katına denk gelir. Fakat Ay bir gezegen değil Dünya’nın tek uydusudur.

Güzellik Tanrıçası Venüs

Kütlesi ve boyutuyla Dünya’ya çok benzeyen Venüs, Güneş Sisteminde Güneş’e yakınlık açısından 2. gezegen olup Dünya ile aralarında 38 Milyon kilometre mesafe vardır. Bu da onu Dünya’ya en yakın gezegen konumuna alıyor. En yakın 2. Gezegen olan Mars’tan 17 Milyon kilometre daha yakındır. Sonrasında ise sırasıyla; Merkür, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün gelir. Dünya’nın ikizi gibi olan ve gün batımında gökyüzündeki en parlak cisimlerden olan Dünya’ya en yakın gezegeni güzellik tanrıçası Venüs’ün adı verilmiştir. Fakat isme aldanmadan özelliklerini aşağıda inceleyebilirsiniz.

Güzellik Tanrıçasının İç Yüzü

Venüs, Güneş’e uzaklık açısından 2. Gezegen olmasına rağmen Güneş Sistemi’ndeki en sıcak gezegendir. Yüzeyindeki sıcaklık yaklaşık olarak 700 Kelvin derecedir. Bunun nedeni yüzeyindeki yanardağların çıkardığı gazlardan dolayı atmosferindeki karbondioksit yoğunluğudur. Bu yoğunluk sera etkisi yaratarak gezegenin sıcaklığını yükseltir. Bunların yanında Venüs’te bir zamanlar hayat olabileceği düşünülüyor. Günümüzden milyarlarca yıl önce Venüs’ün hayat için uygun bir zemin olduğu düşüncesi iklim modellerine dayanarak oluşturulan simülasyonlara dayanıyor. Bilim insanları Venüs’ün sıcaklığının bu kadar yüksek olmasının nedenini dönüş hızının bir zamanlar hızlanmasına bağlıyor.

Venüs; yüksek sıcaklığı ve Dünya’ya benzerliğiyle bize en yakın gezegen olup gün batımında gökyüzündeki en parlak cisimlerdendir. Yüksek sıcaklığının sebebi dönüş hızının yüksek olmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu