Okul

Yunus Emre’nin İnsana Bakış Açısı

Yunus Emre, İslam dinini benimsemiş ve kabul etmiş büyük mutasavvıf insanlardan biridir. Herkes gözünde eşit, Allah tarafından yaratılan her şeyi seven kişiliğe sahiptir. Bir insanın diğer insanlardan herhangi bir değeri olmadan eşit görerek kabullenir.

Yunus Emre, şiirlerinde hoşgörü ve insan sevgisini en güzel şekilde anlatan şairlerdendir. Zerre tanesi kadar sevgiyi okyanuslara, dağlara, dünyalara sığdıramaz. Eserlerinde daha çok tevhit ön planda yer alır. Dünyadaki her şeyin fani olduğu, asıl hayatın ahiret hayatı olduğudur. Her şeyin Allah’tan geldiği bir gün geri döneceğine inanmıştır. Yaşadığı zamanlar sevgi ve hoşgörü timsali olarak herkese örnek olmuştur. Eserleri insanları güzelliklere ve barışa yönlendirmiştir. Mazlumun yanında olduğunu herkes görmüştür. İnsana yaşam sevgisi, birlik beraberlik, hoşgörü aşılayarak yol göstermiştir. İnsanlığa karşı daima güzellikle yaklaşarak onları İslam dinine davet etmiştir. Dinin güzelliklerini şiirlerinde paylaşmıştır.

Güzel bir gelecek için herkesin hoşgörü, sevgi ve saygı çerçevesinde hareket etmesi gerektiğini vurgulamıştır. İnsanların birbirlerini sevmesi ileri de anlaşmazlıkların olmasını engeller, hoşgörü ile yaklaşım dünyanın çok daha güzel bir yer olacağına inanmıştır. Eserlerinde daima hoşgörüyü anlatmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu