Okul

Ecele Ölüme Çare Bulunmaz Atasözünün Anlamı

Atalarımız edindikleri tecrübeler ve deneyimler sonucunda bizlere miras olarak nasihat bırakmıştır. Atasözü olarak günümüze ulaşan bu sözler kulağımıza küpe olarak tarzdan ve yolumuzu aydınlatır.

Zor günler geçirebiliriz, maddi manevi, hastalıklara yakalanabiliriz çok zor gelebilir, ailesel sorunlar yaşanır üstesinden gelinmeyeceği düşünülür ancak öyle bir şey vardır ki onun çaresi yoktur o da ölümdür. Eceli gelen insana ne yapsan fayda etmez. Sorunların üstesinden gelinebilir ancak aşamayacağımız tek şeydir.

Sıkıntı içinde darda olanlara “ecele çare bulunmaz” der geçilir. Bir vefatın ardından insanlar kahırlar içerisine girmemeli onun çaresi çözümü vardır. Herkeste bilir ki bu hayatta çaresi olmayan tek şeyin ecel olduğudur. Nice sorunlar yaşadık bir çoğunun üstesinden gelerek hepsini aştık. Önemli olan kendimizi kaybetmeden her zaman ayakta durmayı öğrenmektir. Sorunları göklere çıkarmamak gerek, kendimiz bildikten sonra bu sorunları aşmakta kolaydır. Bilmediğimiz müddet ne aşmamıza fayda var ne bir şey yapmamıza. Ölümün önüne geçilmiş değil dinimizde de “her canlı mutlak ölümü tadacaktır” ayetlerde de okumanız mümkün. Fani dünya gelip gidersin ancak ne yaptığın geride neler bıraktığın önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu