Okul

Edebi Metin Nedir? Edebi Metinin Özellikleri Nelerdir?

Okuyucuyu derinden etkilemek ve iç dünyasında derin hisler uyandırabilmek amacıyla yazılmış olan yazılara edebi metin adı verilmektedir. Bu sebeple edebi metin yazarları, insanları etkilemek için kelimelerin en derin anlamlarını kullanmayı tercih ederler. Hayal dünyalarındaki duygu ve düşünceleri en etkileyici hali ile yazıya döken edebi metin yazarları, kişileri etkilemek için kelimenin anlamına yoğunlaşarak yazmayı tercih ederler. Bu sebepten dolayı edebi metinleri anlamak ve gerçekten kavramak için edebi metin hakkında geniş bilgiye sahip olmak gerekir. Okunan bir metin, kişide hayranlık ve şaşkınlık uyandırıyorsa, bu yazılara edebi metin demek mümkündür.

Edebi Metinin Özellikleri Nelerdir?

Edebi metinlerin başlıca özellikleri arasında; ait oldukları toplumun sosyal ve kültürel özelliklerini ortaya koyucu nitelikte olmasıdır. Diğer yandan insanların duygu ve düşüncelerinde derin izler bırakırken, hayal dünyalarının da her zaman taze kalmasına olanak sağlar. Bu özelliği ile aynı zamanda insanlarda hoş duygular uyandırması da edebi metinlerin ortak özellikleri arasındadır.

Edebi Metin İle Bilimsel Metin Arasındaki Farklar

Edebi metinlerden çıkarılacak anlam kişiden kişiye değişir, ancak bilimsel metinlerde elde edilecek sonuç ve fikirler herkes için aynıdır. Edebi metinler anlam açısından zengin bir yapıda olsa da, bilimsel metinlerde kelimelerin bir anlama yönelik olarak kullanılması, bu tür metinlerin anlam bakımından kısıtlı olmasına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu